20. 4. 2024 | Kategorija: NOVICE IN DOGODKI

Vstalemu Gospodu se je pridružil duhovnik + József Bernád

+ József Bernád (1942–2024)

Gospod, daj rajnemu duhovniku Józsefu Bernádu večni pokoj
in večna luč naj mu sveti.

Dan pred nedeljo dobrega pastirja je v Domu starejših v Lendavi, kjer je zadnja leta živel, umrl dolgoletni lendavski dušni pastir József Bernád.

József Bernád je bil rojen 22. marca 1942 v Pincah, župnija Lendava. Po končani osnovni šoli v Lendavi se je vpisal na medškofijsko klasično gimnazijo v Zadru, kjer je maturiral. Študij teologije je začel v Ljubljani in ga končal v Mariboru. Mašniško posvečenje je prejel 29. junija 1969 v Murski Soboti. Po novi maši 3. avgusta 1969 v Lendavi je bil imenovan za kaplana v rojstni župniji. Kot kaplan je služboval od 1969 do 1982, nato je delo v Lendavi nadaljeval kot župnijski upravitelj in leta 1990 je postal župnik. Od leta 1998 je bil duhovni pomočnik v Lendavi. Vmes je bil v letih 1995-1998 soupravitelj župnije Dobrovnik. Leta 1997 je bil imenovan za častnega konzistorialnega svetovalca.

Zavzeto je skrbel za obnovo župnijske cerkve, kapel in drugih verskih znamenj v župniji. Obnovil je kapelo Svete Trojice v Lendavskih goricah ter dal zgraditi novo cerkev sv. Rozalije v Petišovcih in cerkev Karmelske Matere Božje v Gaberju.

Zadnja leta je preživel v Domu starejših v Lendavi, kjer je z molitvijo in prenašanjem bolezni podpiral pastoralno delo v domači župniji. Leta 2019 je obhajal zlato mašo in se zahvaljeval za dar duhovništva.


Pokojnega bodo pripeljali v župnijsko cerkev svete Katarine Aleksandrijske v Lendavi v nedeljo, 21. aprila 2024 ob 15. uri, kjer se bodo lahko verniki od svojega dolgoletnega dušnega pastirja poslavljali.
Ob 17. uri bo maša v madžarskem jeziku, ki jo bodo darovali njegovi duhovniški prijatelji iz sosednje Madžarske.

V ponedeljek, 22. aprila 2024 se bodo ob 11. uri s sveto mašo poslovili od pokojnega dekanijski duhovniki. Čez dan bodo člani župnijskih rož živega rožnega venca molili ob pokojniku. Zvečer ob 19. uri bo župnijska sveta maša, ki jo bo daroval prijatelj duhovnik msgr. Franc Režonja.

Pogreb pokojnega duhovnika Józsefa Bernáda bo v torek, 23. aprila 2024 ob 14.00 s sveto mašo v župnijski cerkvi svete Katarine v Lendavi, ki jo bo daroval škof dr. Peter Štumpf. Pokop pokojnega bo na tamkajšnjem pokopališču.