Središče mesta Lendave je cerkveni trg svete Katarine. Lahko bi tudi rekli, da tu bije srce Lendave. Lendavska župnija je do leta 1777 spadala pod zagrebško nadškofijo in za tem pod škofijo Szombathely. Po prvi svetovni vojni pa pod mariborsko škofijo. Od leta 2005 pa spada na novoustanovljeno škofijo Murska Sobota.
Konec 12. stoletja so prvo cerkev v Lendavi porušili tatarji. Na severnem obrobju mesta je v začetku 16. stoletja Bánffy János postavil samostan z cerkvico, ki so jo v času turških vpadov Turki popolnoma uničili. Najverjetneje je bila to zelo impozantna in okrasna zgradba. Štiri reljefe še danes hranijo v Mednarodni galeriji v Budimpešti.
Konec 17. stoletja so cerkev sezidali posestniki Esterházyji, med letoma 1749 in 1751 so pa pod budnim očesom župnika Franca – Janosa Pénteka sezidali sedanjo cerkev.
Visoko v nebo se dviga tronadstropni, z dvema čebulama podobnima kupoloma pokrit zvonik. Notranjost cerkve je zgrajena iz štirih predelov. Pred prezbiterijem je na videz razširjena kot prečno stoječa ladja. Tu sta postavljena dva stranska oltarja poznobaročnega sloga. Glavni oltar je mogočen in ga krasi slika svete Katarine Aleksandrijske, ki je delo italijanskega mojstra Felixa Barazuttia iz leta 1888. Glavni oltar krasijo štirje cerkveni očetje: sveti Avguštin, sveti Ambrož, sveti Gregor Veliki in sveti Urban. Med štirimi stranskimi oltarji izstopa oltar svetega križa.
V kripti pod prezbiterijem počivajo znani mestni patroni.
Na trgu pred cerkvijo so trije kipi: svetega Florjana, ki je zavetnik mesta Lendave; ob njem je sveti Štefan, prvi madžarski kralj; in prvi Slovenec blaženi škof Anton Martin Slomšek.
Besedilo: dr. Mária Kepéné Bihar – dr. Zoltán Lendvai Kepe