22. 2. 2015 | Kategorija: ARHIV NOVIC IN DOGODKOV

Velika Polana – Halasov shod 2015

sobota, 21.02.2015

halasov_shod_2015_1 Pri molitveni uri in pri sveti maši so sodelovali verniki Župnije Lendava, kjer je Božji služabnik Danijel Halas pet let opravljal kaplansko službo.

Sedanji lendavski župnik Martin Dolamič je zato spomnil na to njegovo služenje v dvojezični lendavski župniji, ki ga je opravljal z veliko zavzetostjo in ljubeznijo do vseh ljudi tako Slovencev kot Madžarov.

Poudaril je tri njegove značilnosti služenja v Lendavi.

halasov_shod_2015_2Prva značilnost: Halas je bil človek molitve s posluhom za oba naroda. Spodbujal je molitev, predvsem družinsko in v ta namen priskrbel tudi madžarske molitvenike. Da bi madžarskim vernikom lahko še bolj pomagal, se je naučil njihovega jezika.

Druga značilnost: Prizadeval si je za verski tisk. Poudarjal je pomen branja verskega tiska, organiziral naročniške akcije za slovenske in madžarske časopise in tudi sam pisal. Še danes v lendavsko župnijo prihaja okrog tristo izvodov revije Hitelet, le nekoliko manj kot v Halasovem času. Tudi to je sad njegovega prizadevanja in njegove priprošnje.

halasov_shod_2015_3Tretja značilnost: Skrb za družine ter za razcvet Marijine družbe. Pisal je o družini, družine obiskoval in na različne načine skrbel za lepo življenje v družinah. Mlade je zbiral in vzgajal pod okriljem Marijine družbe. Poskrbel je tudi za posvetitev družin Srcu Jezusovemu in Srcu Marijinemu. Tega se še danes s hvaležnostjo spominjajo nekateri starejši verniki na Kapci.

Zbrane vernike in duhovnike je na začetku svete maše pozdravil domači župnik Boris Tibaut in se vsem ob koncu tudi zahvalil. Obenem je vse povabil k molitvi križevega pota na Hotizo, ki bo vsako postno nedeljo ob 16. uri.

halasov_shod_2015_4Romarski shod se je končal ob grobu Božjega služabnika, kjer so madžarsko govoreči romarji iz lendavske župnije v madžarskem jeziku zmolili molitev za Halasovo beatifikacijo, kakor jo pogosto molijo v domači župniji. S pesmijo K tebi želim, moj Bog, se je drugi letošnji Halasov molitveni shod končal.

Udeležence shoda pa je na poti domov spremljala misel, da Božji služabnik Danijel Halas zdaj s tako ljubeznijo misli na nas, kakor je z veliko ljubeznijo spremljal slovenske in madžarske vernike v Lendavi.

Foto: Klavdija Dominko

Vir: Škofija Murska Sobota